Mobile Flix Fest: розвиток культури мобільного кіно в Україні
Ідея проекту — провести перший в Україні фестиваль мобільного кіно Mobile Flix Fest, спрямований на мешканців усіх регіонів без вікових та гендерних обмежень. Він мав на меті об'єднати ентузіастів мобільної документалістики з усієї України та популяризувати креативні індустрії серед широкої аудиторії, водночас піднімаючи важливі соціальні теми, які часто ігнорують традиційні медіа.

Фестиваль організували Школа журналістики УКУ, разом з міжнародним фестивалем документального кіно про права людини Docudays UA.
Досі в Україні мобільне кіно не мало свого фестивалю, хоча в країнах Європи таких формат дуже поширений. Подібні фестивалі вже багато років проводять у Лондоні, Парижі, Берліні, Скоп'є, Цюриху та інших містах. Минулого року найбільшому на найстарішому з них — французькому Mobile Film Festival виповнилося 13 років.

Водночас світові фахівці у сфері медіа впевненo стверджують, що мобільне відео отримуватиме дедалі більшу популярність. За словами Стенлі Мейтіна, американського фахівця з відеопродукції для бізнесу, поява таких соціальних платформ як Snapchat чи Periscope дала аматорам простий та доступний інструмент для виготовлення та розповсюдження відео, а отже, значення мобільного відео надалі зростатиме. Відеододатки для смартфонів створили відеосвіт, який постійно наповнюють мобільні режисери потоком життєвих ситуацій, підтримуючи мобільну культуру — mobile first.
З огляду на світові тренди та доступність технології мобільного відео для української аудиторії, ми прагнули пожвавити її інтерес до креативних технологій, активізуючи тим самим розвиток культурного сектора і залучаючи до нього якнайширше коло осіб.
Основні заходи проекту пройшли 15 і 16 червня 2018 року. Відкриття фестивалю відбулося у Центрі Шептицького (Львів), котрий став основном подієвим майданчиком. Впродовж події працював VR-куточок медіапартнерів фестивалю: Олексій Фурман і Сергій Полежака з New Cave Media пропонували всім охочим приміряти окуляри віртуальної реальності та за допомогою мобільного телефона зануритись в один з VR-проектів.

В рамках фестивалю відбулися майстерні та майстер-класи від експертів з відео- і кіновиробництва та мобільної зйомки для відібраних учасників та широкої аудиторії відвідувачів.

Організатори отримали 27 фільмів від 34 аплікантів з 13 областей України. До участі відібрали 21 відеоентузіаста з 12 областей України, котрі цікавляться мобільною культурою професійно чи на аматорському рівні займаються виробництвом коротких фільмів на смартфоні. За віком це в основному люди до 35 років, а за родом діяльності — переважно студенти старших курсів, журналісти та відеографи регіональних ЗМІ та продакшнів. Вік наймолодшого учасника — 16 років, а найстаршій учасниці 61 рік.

Журі обрало 10 стрічок для показу в рамках фестивалю.
27 фільмів

подано на розгляд аплікантами
13 областей

географія учасників
16 років

вік наймолодшого учасника
61 рік

він найстаршого учасникаНайстаршою учасницею фестивалю стала Лідія Филипчук, якій 61 рік. Лідія працює водійкою трамваю у Львові і веде блог на Youtube. Протягом фестивалю вона найбільше здружилася з наймолодшим учасником, якому 16 років. В кінці події вона сказала: «Дякую, що залучили мене до своєї молодої компанії».

Переможці фестивалю
Номінація «Креативний дебют»: Анна Ільченко (Сєвєродонецьк) і Марина Верещака (Харків) з фільмом «Лірник»

Номінація «Креативний погляд»: Андрій Максимович (Львів) з фільмом «Дотик»

Номінація «Креативна композиція»: Юрій Суходоляк (Тернопіль) і Олександра Комісарова (Рівне) з фільмом «Fin del Mundo»
Переможці отримали нагороди, грошові призи та квитки на всі події Фестивалю Docudays UA в 2019 році. Призовий фонд фестивалю склав 20 тисяч гривень, який допомогла зібрати спільнота УКУ.
Мені здається, що найбільше досягнення — це започаткування такого фестивалю мобільного кіно. Ми сподіваємось, що подія дала поштовх до розвитку цього напрямку в Україні і що наступного року ми це повторимо. Після події ми зробили розсилку каталогу різним ініціативами по всій Україні, показували фільми у Львові та завантажували для перегляду у вільному доступі в Інтернеті, — цим ми хотіли привернути увагу і довести, щокожен, хто має телефон, має доступ для творчого вираження.
Анастасія Стьопіна, менеджерка фестивалю Mobile Flix Fest
Медіа, за якими варто стежити
Основним фокусом видання є фотографія, вони також пишуть про інші візуальні види мистецтва та світові тренди.

Ми з командою випадково натрапили на Bird in Flight на новину про те, що зняли повнометражний фільм з допомогою всього лише телефону. Це було якраз у процесі організації нашого фестивалю, тому ми ще раз переконалися, що наша подія є актуальною у світовому контексті.
«Підпроект» онлайн-журналу The Ukrainians. Цей проект був створений нещодавно, тому наразі там всього лиш шість матеріалів, проте команда має амбітні плани і грантову підтримку, тому варто слідкувати за його розвитком.

Фото: Анастасія Стьопіна, Марина Верещака