MUSIC CAMP INTERNATIONAL
Як музичні табори допомагають дітям віднаходити
таланти і впевненість у власних силах
Music Camp International – музичні табори, методологію викладання для яких розробила американська музикантка, педагог і спеціалістка з дитячого розвитку Констанція Фортунато. Ця методологія базована на результатах 40 років досліджень та роботи з майже 50 тисячами дітей. 2003 року Констанція організувала перший Music Camp в Україні. Відтоді відбулося понад 50 таборів, у яких взяли участь більше 15 тисяч дітей.

Минулого року існувала одна команда викладачів, які пройшли навчання в Констанції. Ця команда може проводити один табір за одні канікули в одному місті. Щоб підготувати нових викладачів, які проводитимуть уже по два табори одночасно, координатори проекту вирішили організувати національний тренінг та звернулися за підтримкою до Culture Bridges.
В основному заході проекту – Національному тренінгу для викладачів, що відбувався у Києві, взяли участь 45 викладачів музики (більше ніж планувалося), 15 з яких були з інших міст України. Така географія – важливий внесок MCI у розвиток культурного розмаїття. Отримані знання учасники тренінгу (інтерни) «відпрацювали» під час музичних таборів, решта учасників збираються використовувати методологію під час своєї щоденної роботи.

14 теперішніх викладачів та 6 нових інтернів провели 4 музичні табори для понад 405 дітей. Табори завершилися урочистими концертами на великих сценах Вознесенська, Кам'янець-Подільська, Житомира та Червонограда за участю професійних оркестрів (Хмельницької філармонії, Миколаївської філармонії, LeoBand Orchestra зі Львова та симфонічного оркестру з Житомира)
Національний тренінг для викладачів
ГЕОГРАФІЯ ПРОЕКТУ
4–9.06.2018
Кам'янець-Подільський
Facebook-подія

11–16.06.2018
Вознесенськ
Facebook-подія

23–25.2018
Київ
Facebook-подія

27.08–01.09.2018
Житомир
Facebook-подія

22–27.10.2018
Червоноград
Facebook-подія
Ці організації самі запросили команду MCI. Наразі працює потужне "сарафанне радіо" серед фондів громад, які під час зустрічей обмінюються досвідом й згадують про успішно реалізовані проекти. Завдяки цьому розголосу в MCI розписаний план таборів до середини 2021 року.
Табір у Житомирі
Методологія Констанції базується на теорії психолога Говарда Гарднера про множинний інтелект
Це щось подібне до підходу про п'ять органів відчуттів, але Гарднер виділяє сім інтелектів. Усі підручники, які розроблені для дітей в інструментальних класах, і всі методи, які Констанція застосовує під час хорових репетицій, включають у себе способи донести необхідну інформацію через згадані сім інтелектів. Викладач має подати матеріал так, щоб і візуали, й кінестети, й аудіали почули щось своє та зрозуміли, про що йдеться.
11–15 років
вік учасників таборів
80 % учасників
ніколи не працювали з музичними інструментами і не співали в хорі
13 осіб
максимальна кількість дітей у кожному класі MCI
3 види
інструментів, на яких грають у таборах (струнні, перкусійні, духові)
У середньому відсотків 80 дітей, які приходять на табори, ніколи не працювали з музичними інструментами і не співали в хорі. В таборі кожна дитина вчиться грати на двох інструментах. Загалом у MCI є такі види інструментів: гітара, скрипка, віолончель (струнні), чаймси, орфи, золоті дзвіночки (перкусійні), флейта альт і флейта сопрано (духові). Їх добирали так, щоб на сцені всі вони звучали гармонійно. Із якими саме двома інструментами працюватиме дитина – залежить від кількох параметрів. Дуже багато учасників хочуть грати на гітарі, бо це популярно й класно, однак не було жодного випадку, коли дитина, спробувавши щось інше, наприклад, золоті дзвіночки, відмовлялася й просила гітару.
Табір у Кам'янці-Подільському
Вже на третій-четвертий день табору діти починають пробувати виконувати разом інструментальний твір – це дуже потужна річ в якості тімбілдінгу. Вони мають всі прислухатися один до одного, грати у свій час, чекати, коли хтось зіграє, підтримувати одне одного. Можна сказати, що це лабораторія соціальних навичок.
Табір складається із двох інструментальних класів і трьох хорових репетицій. Поки одна половина дітей займається на хорових репетиціях, інша – розходиться по інструментальних класах. Максимальна кількість дітей у кожному класі не перевищує 13 осіб. Діти проходять вправи на ритми, їх вчать, як оволодіти інструментом. Також вони обов'язково вчаться читати ноти хоча б того твору, який вони виконуватимуть. Наступний крок – зведення з іншими інструментальними класами й намагання зазвучати злагоджено.
"У наших таборах багато уваги приділяється створенню позитивного динамічного середовища, у якому дитина може почуватися безпечно й завдяки цьому розкривати й розвивати свої таланти. Коли дітей питають, як їм тут вчиться, вони відповідають: «Ви знаєте, а тут на нас не кричать». Більше того, крім крику, у нас не скажуть до дітей «ти нездара», «ти робиш неправильно». Наші викладачі дають зрозуміти, що помилки – це нормально, це означає, що ти вчишся, що в тебе все вийде. Як результат – дитина відчуває, що їй допоможуть, вона починає працювати, в неї виходить. І цей захват, який вона переживає від того, що в неї виходить, вартує дорого".

Дарина
Бєлянська

представниця Констанції Фортунато в Україні, координаторка Music Camp International
"Я присвятила своє життя дітям і музиці, щоб допомогти їм глибше зазирнути в себе, щоб відкрити їх таланти. Це не про пошук талантів. Я вважаю, що дорослі не мають права говорити дітям: «Ти не талановитий». Я вважаю, що це одна з найбільш шкідливих речей. У цьому полягає наше завдання й наша відповідальність як дорослих, як вчителів, як батьків, як лідерів спільнот – в тому, щоб заохочувати дітей відкривати свій внутрішній талант, розвивати свої мрії, а потім надихати їх на досягнення і знайти спосіб допомогти їм. Ось чому я вірю, що музика дуже важлива. Посмішки на лицях дітей – це одна з найбільших нагород, які ми тільки можемо отримати. Бачити, як вони працюють разом, як комунікують, як «будують мости» і мріють про нові мрії. І надихаються, важко працюючи і досягаючи їх. Це просто неймовірна історія".

Констанція
Фортунато
засновниця і директорка Music Camp International
Фото: Music Camp International