Culture BrigdeS
Як команда програми будувала «культурні мости»
Сьогодні складно уявити, але лише три роки тому сектор культури в Україні вперше отримав доступ до регулярних грантових конкурсів. Кардинально ситуація почала змінюватись, коли Європейський Союз ініціював програму Culture Bridges. Три види грантових можливостей, підтримка співпраці з ЄС та декілька навчальних форматів oдразу пожвавили український сектор культури та креативних індустрій. У липні 2020 Culture Bridges завершує свою роботу. Згадуємо цікаві факти про програму та знайомимось із командою.

Тетяна Шульга
менеджерка сектору культури Представництва ЄС
Культури як теми співробітництва між ЄС та Україною фактично не існувало десятиліттями взагалі. Уперше згадка про компетенції ЄС, що координує національні зусилля з розвитку культури, з'явилася в Лісабонській угоді (2009). І лише в 2011 році в рамках політики ЄС «Східне партнерство» з метою допомоги східним сусідам у розбудові культурного сектору було запущено першу регіональну Культурну програму з конкурсом грантів, який розповсюджувався на Україну. Програма продемонструвала гігантський попит та потенціал українських культурних діячів. Другий її цикл «Культура і креативність» вже не мав грантової компоненти, це була технічна розбудова спроможності країн.

У 2016 році відбулася поворотна подія, коли ЄС спродукував директиву щодо міжнародних культурних відносин, яка пропонувала використовувати культуру як пунктирну червону лінію та додавати до всіх існуючих інструментів технічної допомоги. І це фактично був карт-бланш, щоб починати рухати культурну сферу. Зі стейкхолдерами сектору ми проговорили низку важливих питань, зокрема підтримку і розвиток українських митців. І постало питання, як це швидко реалізувати. Нам потрібен був партнер з високим рівнем експертизи і ним стала Британська Рада в Україні, яка вже мала досвід реалізації програми «Культура і креативність». Вже восени 2017 року, що за європейськими мірками неймовірно швидко, ми разом запустили Culture Bridges.

Саймон Вільямс
директор Британської Ради в Україні
Британська Рада вже 29 років працює в українському секторі культури та креативних індустрій, допомагаючи будувати зв'язки та налагоджувати співпрацю між установами, організаціями та людьми у Великій Британії та Україні. Ми також є частиною мережі національних інститутів культури країн ЄС (EUNIC) і завжди тісно співпрацюємо з нашими європейськими партнерами, такими як Гете Інститут та Французький Інститут. Програма Culture Bridges стала фантастичною можливістю поглибити наше партнерство заради більшого впливу. Програму було розроблено наглядовою радою, до якого увійшли всі члени кластеру EUNIC в Україні, а також бюро Creative Europe та представництво ЄС.

Анна Карнаух
керівниця програми Culture Bridges
Перша робоча назва програми - Culture Connects, але ми вирішили її не використовувати через подібність до назв інших програм. Незадовго до офіційного старту ми вирішили запустити тізер нової програми у Facebook та оголосили конкурс на найвлучнішу назву.

Отримали чималу кількість варіантів, серед яких і Culture Bridges. У затвердженій версії «bridges» - це дієслово, дослівно назва перекладалася як «Культура об'єднує». Проте це була не остаточна версія. За декілька тижнів стало зрозуміло, що аудиторія сприйняла назву Culture Bridges як поєднання прикметника та іменника – «Культурні мости». Це був «user test», ми вирішили прислухатися до аудиторії і в українській версії залишили саме такий варіант.

Саймон Вільямс
директор Британської Ради в Україні
Приєднання України до програми «Креативна Європа» у 2015 року відкрило для операторів культури нові можливості співпраці з європейськими колегами. При цьому очевидним був брак досвіду ведення масштабних міжнародних проектів, впевненості подавати заявки на європейські програми. Також українському сектору культури не вистачало професійних контактів в країнах ЄС, які мали б потенціал перетворитись з часом на партнерства. Мета створення Culture Bridges – відповісти на тодішні запити сектору, стати «тренувальним майданчиком» перед великими міжнародними проектами. Митці та організації культури незалежно від рівня попереднього досвіду могли подаватися на ряд можливостей фінансування та розвитку компетенцій, незалежно від рівня їхнього досвіду. Програма справді стала містком до культурного зростання.

Завдяки Culture Bridges також пожвавилася співпраця членів кластеру EUNIC в Україні. Спільно ми організували шість проектів. Особливо хочеться відмітити програму презентацій від професіоналів видавничого сектору Booking the Future на Книжковому Арсеналі у 2018 році та літню школу для книговидавців, що об'єднала 27 видавців із шести регіонів України та тренерів із семи країн ЄС. Також ми пишаємось, що вперше організували в Україні кінофестиваль, присвячений темі інклюзивності.

Ірина Прокоф'єва
голова програмного відділу Українського інституту, колишня проектна менеджерка Culture Bridges
У 2017 Culture Bridges була єдиною програмою, що запонувала великий блок грантів індивідуальної мобільності до ЄС для представників усіх сфер культури та креативних індустрій. Гранти мобільності були відкриті і для європейців, щоб приїхати в Україну.

Для грантів національної співпраці фокус був на налагодженні зв'язків всередині України між регіонами, які не мають спільного кордону. Гранти міжнародної співпраці дозволили реалізувати спільні проекти між Україною та країнами ЄС.

Дар'я Москалевич
проектна менеджерка Culture Bridges
Крім того, Culture Bridge спільно із ГО «Інша Освіта» провела десять воркшопів для менеджерів культури у середніх та малих містах України. Традиційно, доступ до якісних освітніх можливостей та культурних проектів в них обмежений. Ми відвідали Хмельницький, Рівне, Ужгород, Івано-Франківськ, Херсон, Черкаси, Полтаву, Кривий Ріг, Краматорськ та Маріуполь. 21 випускник із 187 отримав фінансування до 2 000 євро для реалізації своїх локальних проектів (Музичні обійми, АртПеретин). Тут знову спрацювала наша концепція «тренувального майданчика» для підготовки до масштабніших грантів та можливостей.
120 грантів за 20 місяців на суму 778 000 €
87
індивідуальних мобільностей
16
проектів національної співпраці
17
проектів міжнародної співпраці
2,006
заявок з України та країн ЄС
10
тренінгів із культурного менеджменту
10
тренінгів з написання заявок на програму «Креативна Європа»

Анна Карнаух
керівниця програми Culture Bridges
Culture Bridges розпочала роботу у жовтні 2017 року. Зважаючи на близькість новорічного періоду ми зрозуміли, що перший грантовий конкурс мав стартувати у листопаді. Запуск грантового конкурсу вимагав підготовку великої кількості процесів та процедур. Паралельно наша команда із двох людей працювала над створенням сайту та налагодженням всіх комунікацій. У суперкороткий термін ми запустилися. Далі перейти на системний режим із великою кількістю паралельних задач нам допоміг agile-підхід. Все почалось із книги Джеффа Сазерленда «Scrum. Революційний метод управління проектами». Ознайомлення з цим посібником було обов'язкове для всіх майбутніх членів команди. Пізніше ми пройшли курс по застосуванню гнучких підходів і, власне, перейшли до практики. Спочатку внутрішніх зустрічей стало у рази більше - планування кожні два тижні, коротка зустріч для синхронізації щоранку, тощо. Усі задачі почали записувати на стікерах – скоро вони зайняли цілу стіну в офісі. За декілька місяців ми сформували власний оптимальний метод управління програмою, адаптувавши agile-практики до реалій програми.

Наталія Грома
проектна координаторка Culture Bridges
Без agile нам точно було б складніше. Раз на два тижні ми збиралися та обговорювали, які задачі ми маємо та можемо виконати за наступний період (так званий «спринт»), розподіляли їх за терміновістю та об'ємом, визначали відповідального та візуалізували це за допомогою scrum-дошки. На таких зустрічах часто відкриваються неочевидні речі, які непомітно заважають команді працювати ефективно та все проговорювати.

Дар'я Москалевич
проектна менеджерка Culture Bridges
Структурно Culture Bridges – незалежна проекта команда, що є частиною мистецької команди Британської Ради. Кількість людей змінювалася в різні періоди і максимально складала п'ять осіб. Програму запустили вдвох Аня Карнаух та Іра Прокоф'єва. За півроку до команди приєдналась я, а Іра відправилася розбудовувати новостворений Український інститут. Потім ми залучили ще двох координаторок – Софію Шульгу та Наталю Грому. Майже рік із нами працював грантовий менеджер Ігор Киценко, він допоміг налагодити грантові процеси. Усіма комунікаціями довкола Culture Bridges також займалася програмна команда.

Софія Шульга
Проектна координаторка Culture Bridges
Нам вдалось сформувати команду «універсальних гравців» – кожен мав експертизу та закріплені зони відповідальності, але за рахунок регулярних зустрічей також володів інформацією про всі елементи програми. Ми застосували чудовий інструмент «Зіркова матриця» - визначили, хто які задачі виконує найкраще у команді, а до яких завдань може підключитися за потреби, також визначили для кожного сфери, де цікаво розвиватися, та компетенції, що потребували вдосконалення. Ця система поступово зробила нас командою мрії, ми працювали надзвичайно злагоджено, кожен міг попросити про допомогу або допомогти іншим.

Дар'я Москалевич
проектна менеджерка Culture Bridges
На старті програми планувалось, що Culture Bridges видасть 96 грантів у восьми конкурсах. Тепер, за наявності можливостей від Українського культурного фонду та House of Europe, ця цифра видається незначною, проте у 2017 році сотня грантів беззаперечно була великим поштовхом для сектору культури. Звісно, ми очікували велику кількість заявок, але результати виявились ще більшими – у трьох категоріях першого конкурсу ми отримали 545 заявок. Кількість заявок із високим балом значно перевищила доступну кількість грантів. Отож, Наглядова рада Culture Bridges прийняла рішення скоротити кількість конкурсів з восьми до шести та збільшила кількість грантів до 120. Тобто більша кількість заявок у кожному конкурсі стала прохідною.

Ми також зрозуміли необхідність використовувати надалі спеціалізовану систему прийому грантових заявок. Проаналізувавши заявки, зупинились на SurveyMonkey Apply, яка значно спрощує всі етапи роботи з грантами.

Дар'я Москалевич
проектна менеджерка Culture Bridges
Відповідно до політик адміністрування грантів Британської Ради ми публікували список переможців кожного конкурсу лише після підписання всіх грантових контрактів, а цей процес подекуди займав до двох місяців. Спочатку сектор до цього звикав, декілька разів ми навіть отримали закиди про непрозорість, адже нас порівнювали із іншими програмами та їхніми процедурами. Та ми намагались максимально комунікувати відмінності, розуміючи збентеження заявників.

До речі, досі багато людей не вірять в те, що можна отримати гроші на свій проект або професійну мобільність лише завдяки добре пропрацьованій ідеї і якісно сформованій заявці. Коли в нас відкрився шостий конкурс грантів, ми з Анею ходили на ранкове шоу на радіо розказати про можливість отримати грант мобільності до країн ЄС. У кінці інтерв'ю до студії зателефонував чоловік і сказав, що це нереально просто так отримати гроші і безкоштовно кудись поїхати, і назвав нас «баламутками». З того часу це внутрішній мем нашої команди.

Анна Карнаух
керівниця програми Culture Bridges
Досить довго ми працювали над системою моніторингу й оцінки результатів та впливу програми. У підсумку вийшов список із 26 індикаторів та 15 інструментів отримання інформації (заявки, звіти, анкети, тощо). Нас цікавлять і кількісні показники, і якісні. Наприклад, ми знаємо, що завдяки грантам національної співпраці Culture Bridges в Україні було реалізовано 16 проектів, які залучили 32 організації і 180 представників сектору культури та креативних індустрій. 12 із цих проектів відбулись у містах, де доступ до культурного продукту є обмеженим. Загальна кількість аудиторії, яка відвідала події в цих проектах, склала 31,370 осіб.

Аналізом якісних змін, що відбулись завдяки можливостям Culture Bridges, ми займаємось зараз – на завершальному етапі програми, адже для повної картинки якісних змін потрібен час.

Дар'я Москалевич
проектна менеджерка Culture Bridges
Досить складно виділити один-два найяскравіші кейси грантерів. Як менеджерці програми мені приємно бачити тяглість проектів - наприклад, коли мобільність переростає у проект співпраці. На думку спадає 1-ий грантовий конкурс - тоді до Львова на мобільність завітала драматургиня із Польщі Йоанна Віховська. Разом із українською режисеркою Розою Саркісян вони створили виставу «Прекрасні, прекрасні, прекрасні часи». У 6-му ж конкурсі Роза отримала грант мобільності на поїздку до Берліна, де вони разом із Йоанною та німецькими партнерами працювали над новим проектом співпраці. Історії деяких учасників взагалі можна простежити ще з попередніх програм. Після навчальної поїздки в рамках «Культура і креативність», кураторка мистецьких резиденцій ЄрміловЦентру з Харкова Олена Касперович налагодила зв'язки зі словенською арт-групою BridA. Гранти мобільності Culture Bridges допомогли Олені та учасниці BridA Сенді Манго здійснити перехресні візити до Словенії та України і створити спільний проект Plantportation. Нещодавно ми отримали новину, що Олену запросили стати кураторкою словенського фестивалю сучасного мистецтва Pixxelpoint 2020. Велика кількість історій про проекти наших грантерів знаходиться на нашому сайті - запрошуємо знайомитися.
Фото: Culture Brigdes